free bootstrap templates

Atalarımıza İmparatorluklar Kurduran, En Eski Töremiz Tekrar Canlanıyor...,

Bir Türk, kendi adını hak eder ve kazanır. Patent ve telif alma sürecimizi takip etmek için;
https://www.facebook.com/Adkazan
https://www.instagram.com/adkazanmak
https://twitter.com/Adatamak

Proje Koordinatörü : Celal ÖNGÜN 
Tel         : 05358883967   E-Posta : celalongun@gmail.com

FAALİYET AKIŞI

( Son faliyetler en baştadır )

13- MERKEZİMİZDE MİLLİ OKÇU ÖMER AKÇAMDAN OKÇULUK EĞİTİMİ ALDIK

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destekleme Programınca finanse edilen, Yürütücülüğünü Genç Mucidler Bilim ve Sanat Derneğinin yaptığı, Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz Projesi kapsamında, Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi bünyesindeki geleneksel okçuluk poligonunda geleneksel okçuluk eğitimi verildi.

Okçuluk Araştırmaları ve Uygulama Merkezi müdürü ve öğretim görevlisi sayın Kürşat AKTEPE,nin öğrencisi olan milli okçu Ömer AKÇAM, Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerine bir hafta boyunca geleneksel okçuluk kursu verdi.

Okçuluk alanında ülkemizi uluslararası platformda en iyi şekilde temsil eden, dünya şampiyonu öğrenci yetiştiren Kürşat AKTEPE, ve öğrencisi Ömer AKÇAM okçuluk alanında bilsem öğrencilerimize geleneksel okçuluk hakkında genel bilgiler verdikten sonra, ok atışında dikkat edilmesi gerekenler, atışta vücudun duruşu, olimpik yayla atış teknikleri, geleneksel yayla atış teknikleri, hedef minderlerinden okun çıkarılması ve güvenliğin sağlanması konusunda öğrencilerimize uygulamalı eğitim verdiler.

Okçuluk ile yeni tanışan öğretmen ve öğrencilerimiz eğitici ve eğlenceli bir kurs süreci geçirdiler. Proje koordinatörü Celal ÖNGÜN, Proje süresi boyunca ve proje bittikten sonrada sürdürülebilir bir ok atış poligonunun tasarlanacağı spor aletleri ürün tasarımı patent çalışmasında üretilecek olan bazı ok ve yay malzemelerini öğrencilerin 3d tasarlayarak poligonda kullanabileceğini bu sayede ok atış poligonunun spor aletleri üretiminde bir arge merkezi olarak kullanılacağını söyledi.

Bundan sonraki hedefimizin Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi'n deki ok atış poligonunda hafta da iki kez öğrencilerin kendi ürettiği atıcılık malzemeleri ile ok atış etkinliklerinin düzenlenerek patent alınabilecek özgün spor aletleri üretmek, geleneksel okçuluk kültürümüzü tekrar hayata geçirmek, bilsem öğrencilerinin spor yapan, güçlü bir nesil olmalarına katkı sağlamak olduğu vurgulandı.

Projede emeğini esirgemeyen tüm arkadaşlara, özellikle sayın Kürşat Aktepe ve öğrencisi sayın Ömer Akçam'a çok teşekkür ediyoruz.

12- OKÇULUK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZ MÜDÜRÜ KÜRŞAT AKTEPE İLE PATENT KONULU SÖYLEŞİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destekleme Programınca finanse edilen, Yürütücülüğünü Genç Mucidler Bilim ve Sanat Derneğinin yaptığı Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz Projesi kapsamında, Aksaray Üniversitesi bünyesindeki Okçuluk Araştırmaları ve Uygulama Merkezi müdürü ve öğretim görevlisi sayın Kürşat AKTEPE, Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri ile buluştu.

Okçuluk alanında ülkemizi uluslararası platformda en iyi şekilde temsil eden, dünya şampiyonu öğrenci yetiştiren Kürşat AKTEPE, okçuluk alanında akademisyen arkadaşları ile yoğun bir şekilde çalışarak ortaya koydukları patentleri ve bu patentlerin ülkemiz için önemini içeren sıcak bir söyleşi ile tecrübelerini öğrenci ve öğretmenlerimize aktardı.

Patent çalışmalarının aslında çok zor olmadığı ama sabırlı, uzun soluklu ve disiplinler arası bir çalışmayla başarılabileceğinden bahsetti. Bilgi birikiminin ve tecrübenin patent çalışmalarında önemli bir yerinin olduğundan bahseden AKTEPE, bir taraftan da yaşı küçük olanların hayallerini sınırlamadan fikir üretebildikleri için patent çalışmalarında önemli sonuçlara ulaşılabileceğini vurguladı. Burada en önemli kriterin patent çalışmalarına hayalleri belli zihinsel tekniklerle yönlendirmek gerektiğinden bahsetti ve öğrencilerle bir uygulama yaptı.

Proje koordinatörü Celal ÖNGÜN, Proje süresi boyunca Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi teknoloji ve tasarım atölyesinde hazırlanacak olan 3d okçuluk aparatları, nişangahlar, ok arkalıkları, blunt uçlu oklar, ıslıklı ok uçları, yay kabzaları vb okçuluk malzemelerinin Aksaray Üniversitesi Okçuluk ve Araştırma Merkezi'nde ve Aksaray Bilim ve Sanat Merkezinin sığınağında öğrenciler ve öğretmenler tarafından test edileceğini ve araştırma geliştirme çalışmalarının proje boyunca devam edeceğini söyleyen ÖNGÜN, arge çalışmalarından sonra spor malzemeleri alanında Türk Patent ve Marka Kurumuna patent başvurusunda bulunacaklarını söyledi.

''Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz'' projesinin özündeki Oğuz Kağan'ın iki öğretisinden biri olan ''Bir Türk Kendi Adını İcat Yaparak Hak Eder ve Kazanır.'' felsefesini okçuluk alanında dünya genelinde patent çalışmalarında bulunarak yerine getiren sayın Kürşat Aktepe'ye, yaptıkları çalışmaların yeni nesillere çok iyi bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Projeye desteklerinden dolayı teşekkür ettikten sonra plaketlerini takdim etti.

Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi sığınağında geleneksel ve olimpik ok atış denemeleri ile etkinlik sonlandırıldı.

http://www.milliyet.com.tr/aksaray-da-okculuk-konferansi-a…/
http://www.haber7.com/…/2522843-aksarayda-okculuk-konferansi

11- 3D TASARLADIĞIMIZ OKÇULUK MALZEMELERİ MİLLİ OKÇULAR TARAFINDAN DENENDİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destekleme Programınca finanse edilen Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz Projesi kapsamında yapılan spor aletleri ürün tasarımında Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi Teknoloji ve Tasarım Atölyesinde üretilen geleneksel okçuluk malzemelerin testleri ASÜ Okçuluk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü sayın Kürşat Aktepe ve Milli Sporcular tarafından denendi.

Yapılan ok atışlarından sonra spor aletlerindeki yapılacak değişiklikler belirlendi. İnovatif spor aletleri yapımı için fikir alışverişinde bulunuldu. Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz projesi ASÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencilerine tanıtıldı.

10- ÖĞRENCİLERİMİZ YAZILIM ALANINDA YARIŞIYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destekleme Programınca finanse edilen Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz Projesi kapsamında Aksaray Bilim ve sanat merkezi bilişim teknolojileri atölyemizde katılımcı gençlerimize üç hafta süre ile yazılım, kodlama ve animasyon etkinlikleri verilmiştir.

Oluşturulan arge grupları ile Animasyon/Yazılım alanında öğretilen bilgiler kullanılarak ''Ad Kazanma Yarışması-Yazılım'' alanında proje tarihi boyunca inovasyon yapmayı ve patent almayı kolaylaştıracak bilgisayar programı yapılacaktır. Programın içinde ayrıca atalarımızın önemli bir buluşunun animasyonu yapılır. Programın ve Animasyonun çıkması için gerekli yazılım ve donanım düzenlemelerini sağlanacaktır. Yarışmada birinci olan arge grubunun programı için telif başvurusu yapılacaktır.

9- BİLİM KURGU ÖYKÜ YARIŞMASI İÇİN YAZARLIK ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destekleme Programınca finanse edilen, Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz Projesi kapsamında Aksaray Bilim ve sanat merkezi edebiyat atölyemizde katılımcı gençlerimize üç hafta süre ile yaratıcı yazarlık etkinlikleri verilmiştir.

Oluşturulan arge grupları ile bilim kurgu/yaratıcı yazarlık alanında öğretilen bilgiler kullanılarak ''Ad Kazanma Yarışması - Bilim Kurgu Öykü Kurgusu'' alanında proje tarihi boyunca inovasyon yapmayı ve patent almayı özendirecek, bilim kurgu öykü kurgusu yapılacaktır.

Bilim kurgu öyküde atalarımızın önemli buluşlarının gelecekte nelere sebep olabileceği ile ilgili öyküler kurgulanacaktır. Özgün bilim kurgu öykülerin çıkması için gerekli ortam düzenlemelerini sağlanacaktır. Yarışmada birinci olan arge grubunun bilim kurgu öyküsü proje için oluşturulacak kitaba eklenerek telif başvurusu yapılacaktır.

8- GENÇ MUCİTLER BİLİM VE SANAT DERNEĞİ VE Z EKSEN BASKI SİSTEMLERİ VE BİLGİ TEKNOLOİ SAN. VE TİC. A.Ş. ARSINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLU YAPILDI.

Genç Mucitler Bilim ve Sanat Derneğimizin, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destek Programı, kapsamında hazırlanan “Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz” adlı projemiz süresince yapılacak olan etkinliklerde; Projenin patent çalışmalarında kullanılacak olan 3d tasarım ürünlerinin basımında teknik destek sağlanması, Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi’nde ‘’Girişimcilik ve Markalaşmak’’ adlı söyleşiye katılım konularında destek sağlayacaklardır. Zaxe müdürü sayın Koray KURHAN beye ve çalışanlarına projemize verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz.

7- GİRİŞİMCİLİK VE MARKALAŞMAK KONULU SÖYLEŞİ

Zaxe 3d Printer'dan ''Girişimcilik , Markalaşmak'' konulu söyleşi
Z EKSEN BASKI SİSTEMLERİ VE BİLGİ TEKNOLOİ SAN. VE TİC. A.Ş. Müdürü sayın Koray KURHAN bey, Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi konferans salonunda öğrenci ve öğretmenlerimizle ''Girişimcilik ve Markalaşmak'' konulu söyleşide bulundu.

Öğrencilerimiz ile soru ve cevap şeklinde geçen söyleşide sayın Koray KURHAN bey, yerli bir üç boyutlu firması olan Zaxe 3d yazıcılarının kuruluş ve oluşum serüvenini hoş bir sohbet ortamında aktardı.

İyi bir girişimcinin merak etmekten soru sormaktan hiç çekinmemesi gerektiği, sürekli araştırma geliştirme içerisinde olması gerektiği, sürekli sorun çözmeye çalışan bir yapıya sahip olması gerektiğini güncel hayattan güzel örneklerle açıkladı.

Girişimciliğin ülkemiz için çok önemli olduğunu, gelişmiş ülkeler arasına katılmak istiyorsak, ülkemizde tasarım, kodlama, inovasyon ve arge çalışmalarının sürekli bir şekilde fazlalaşarak devam etmesi gerektiğini söyledi.

Proje koordinatörü Celal ÖNGÜN ''Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz'' projesinin özündeki Oğuz Kağan'ın iki öğretisinden biri olan ''Bir Türk Kendi Adını İcat Yaparak Hak Eder ve Kazanır.'' felsefesini Zaxe 3d yazıcı markasının ve çalışanlarının %99,7 lik bir yerli üretimle tam anlamıyla yerine getirdiğini, eğitim ve öğretime ülke genelinde önemli destekler verdiğini aktardı.

Proje kapsamında Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi teknoloji ve tasarım atölyesinde hazırlanacak olan 3d endüstriyel ürün tasarımların ve patent çalışmaların yerli bir firmanın yazıcısı ile üretileceğinden dolayı memnuniyetlerini bildirdi. Projeye desteklerden dolayı teşekkür ederek, sayın Koray KURHAN bey'e Plaketlerini takdim etti.

Zaxe şirketi ve Genç Mucidler Bilim ve Sanat Derneği arasında işbirliği protokolü imzalandıktan sonra Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi, teknoloji ve tasarım atölyesinde Zaxe1 3d yazıcısının kurulumu yapıldı. Yazıcı ile ABS plastik ile öğrencilerin ürettiği bir zihgir basımı yapıldı. Yazıcının ABS'yi pürüzsüz bir şekilde bastığı gözlendi.

Ülkemizin önemli girişimci ve iş adamlarından biri olan sayın Koray KURHAN bey ve ekibine projemize verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz.

http://www.haber7.com/…/2509532-aksarayda-girisimcilik-ve-m…

http://www.milliyet.com.tr/aksaray-da-girisimcilik-ve-mark…/

6- PATENT ÇALIŞMALARINDA KULLANILACAK OLAN BİLGİSAYARLAR VE EĞİTİM SETLERİ ATÖLYELERE DAĞITILDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen 'Gelenekten Geleceğe, Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz'' projesin de uygulayacağımız ''Ad kazanma yarışması'' ve yarışma için yapılacak patent çalışmalarında kullanılacak olan eğitim setleri ve bilgisayarlar teknoloji ve tasarım atölyemizde kullanılmaya başlandı.

Yenilikçi fikirler üretmek açısından öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin önünü açacak olan setler Aksaray Bilim ve Sanat Merkezinin tüm birimlerdeki öğretmen arkadaşlara dağıtıldı.

Çalışmalarda kullanılacak olan Fotoğrafik hafıza teknikleri seti ile öğrencilerimiz sağ beynini, hayal gücünü verimli kullanabilecekler, Mega İnovasyon Seti ise ürüne yönelik çalışmalarda ürün geliştirmede kullanılan dünyaca ünlü TRIZ tekniklerinin Türkçe kısaltılmış versiyonudur. Proje ve ürünlerinizi özgünleştirmede kullanılmaya başlanmıştır.

Üç boyutlu tasarım ve inovasyon çalışmalarının Bilim ve sanat merkezi teknoloji ve tasarım atölyemizde katılımcı gençlerimize üç hafta süre ile inovasyon ve üç boyutlu tasarım etkinliklerine başlandı.

Üç boyutlu modelleme ve üç boyutlu yazıcıdan çıktı alımının öğretilmesi ve fikirlerin 3d tasarıma uygun bilgisayarlarla yapılması, elde edilen endüstriyel tasarımların sahada kullanımı, arge çalışmalarında öğrencilerin ve öğretmenlerin önünü açacaktır.

Çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

5- AKSARAY BİLİM VE SANAT MERKEZİNDE İNOVASYON KONFERANSI

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destekleme Programınca finanse edilen Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz Projesi Açılışında Prf. Dr. Necmettin ŞAHİN'in inovasyon, arge ve patent konulu konferansına yoğun katılım oldu.

Konferansa Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Hikmet Ün, Doç. Dr. Tarık Sevindi, Aksaray Üniversitesi Okçuluk Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Kürşat Aktepe, MÜSİAD Temsilcisi, Türk Eğitimsen Başkanı Ali Toprak, okul müdürleri,öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Genç Mucidler Bilim ve Sanat Derneği Başkanı Harun Çelik, Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri tarafından kurulan derneğimizin bir yıl içinde tarihimizden ilham alarak ürüne dönüşüm yapabildiğimiz iki önemli projeye imza attığını söyledi.

Proje koordinatörü Celal Öngün, Atalarımızın ad kazanma kültürü ile inovasyonun ve patentin (Yenileşim) 'in mantık olarak aynı olduğu, Dünyada ilk kez Türklerin sistemli bir şekilde bu çalışmaları yaptığından bahsetti. Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri ile yapılacak bir patent yarışması olan ''Ad Kazanma Yarışması'' alanlarını tanıttı.
Atalarımızın onaltı büyük imparatorluk kurabilmelerinin altındaki ana etkenin Oğuz Kağan'ın ''Bir Türk Kendi Adını Hak Eder ve Kazanır'' sözü ve töresi olduğu vurguladı. Oğuz Kağan'ın ismini çalışarak ve üreterek hak eden kendi erlerini devlet kademesinde nasıl görevlendirdiği ve bu sayede liyakat ve sadakate dayalı bir devlet yapısı oluşturduğu ile ilgili örnekler verdi.
Batılı devletlerin dizi ve sinema filmlerinde Atalarımızı barbar ya da beceriksiz olarak göstermelerinin tamamen bir algı operasyonu olduğu, bunun tam tersine her Türk gencinin ad alabilmek, devletine ve insanlığa katkı sağlamak için kıyasıya çalışarak yeni tasarımlar, ürünler geliştirdikleri icatlar yaptıkları ve bu sayede de birçok dünya devleti kurabildiklerinden bahsedildi.
Projede patent alım aşamalarında karşılaşılan durumların kitaplaştıracağı tüm aşamalarının kaydedileceği bir kitap çıkarılacağından bahseden proje koordinatörü Celal Öngün bu saye de bu kitabın ülkemizdeki yerli ve milli üretime katkı sağlayabilecek tüm gençlere rehber olacağını, bu çalışmaların http://www.gencmucidler.org/gelenektengelecege.html sayfasından ve bu sayfadaki sosyal medya hesaplarından takip edilebileceğini vurguladı.

Konferansta Prf. Dr. Necmettin Şahin, Tasarımın ve inovasyonun bir ülke için neden gerekli olduğunu örnekleri ile açıklandı. Günümüzde yapılan tasarımların teknolojiye dönüştürülmesi için araştırma geliştirme çalışmalarının katlanarak devam etmesi gerektiğini söyledi. Ülkemizde yapılan arge yatırımların yıldan yıla arttığını ve bunun da ekonomiye nefes aldırdığını söyledi.
Yapılan bu arge çalışmalarının yüzde üçünün bile patentinin alınmasının dünya genelinde büyük bir başarı olduğunu söyleyen Prf. Dr. Necmettin Şahin, ülkemizin patent konusunda çok daha fazla çalışması gerektiğini bu manada ''Gelenekten Geleceğe, Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz'' projesinin güzel bir örnek olduğu, bu proje sayesinde üç patent iki telif çalışması yapılacağını ve bunun gibi güzel örneklerin artması gerektiğini vurguladı.
Konferans, Korkut Atanın ad alabilenlere yaptığı duası ile sonlandırıldı.

http://www.haber7.com/aksaray/2480483-aksarayda-inovasyon-konferansi

4- AD KAZANMA YARIŞMASI'' VE YARIŞMA İÇİN BELİRLENEN ALANLARIN TANITIM TOPLANTISI VE ÖĞRENCİLERİN İLGİLERİNE GÖRE YARIŞMA ALANLARINA AYRILMASI


Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen 'Gelenekten Geleceğe, Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz'' projesin de uygulayacağımız ''Ad kazanma yarışması'' ve yarışma için belirlenen alanların tanıtım toplantısı Bilim ve Sanat Merkezimizin çok amaçlı salonunda gerçekleştirildi. Öğretmen, öğrenci ve velilerimize yarışma için belirlenen alanların ayrıntılı tanıtımı, video ve sunum eşliğinde proje koordinatörü Celal ÖNGÜN tarafından yapıldı.

Yarışmaya katılım sağlanması için hafta içi bilseme gelen tüm öğrencilere ulaşıldı. 1.8.4. Gençlerimizin patent ve telif almak için yarışacağı beş alanda ilgi ve istidatlarına göre belirlenen alanlarda seçim yapması istendi. Seçim formları dağıtıldı. Alan tanıtım toplantısından sonra öğrencilerimizin özellikle yarışmada ilgi alanlarına giren bölümlerinden bilsem öğretmenlerinin rehberliğinde seçmeleri sağlandı.


3- AKSARAY ÜNİVERSİTESİ OKÇULUK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Gençlik ve Spor Bakanlığının desteği ile, Genç Mucidler Bilim ve Sanat Derneğinin yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan ‘’Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz’’ projesi kapsamında Aksaray Üniversitesi Okçuluk Uygulama ve Araştırma Merkezi ile işbirliği protokolü imzalanmıştır. Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Necmettin ŞAHİN ‘e, Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulundan Doç. Dr. Tarık SEVİNDİ’ye Aksaray Üniversitesi Okçuluk Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürü ve öğretim görevlisi, Kürşat AKTEPE’ye projemize desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.


 2- AKSARAY BİLİM VE SANAT MERKEZİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Gençlik ve Spor Bakanlığının desteği ile, Genç Mucidler Bilim ve Sanat Derneğinin yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan ‘’Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz’’ projesi kapsamında Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi ile işbirliği protokolü imzalanmıştır. Merkez müdürümüz Özcan GÜNDOĞDU, dernek başkanımız Harun ÇELİK ve Proje koordinatörümüz Celal ÖNGÜN’ e teşekkür ediyoruz.

1- Logomuza Yüklenen AnlamlarBir Türk, kendi adını hak eder ve kazanır. Gelenekten Geleceğe, Kültürümüzü Ürünleştiriyoruz projemiz ile üç patent iki telif başvurusunda bulunacağız..
Altı ATA yani kendi adını hak etmiş kişiler birleşir de bir otağda başbaşa verirse her seferinde dünyayı değiştirecek yeni bir fikir (Yıldız) bulabilirler.   
.1. Arı Kovanı 2. Aksaray’ın Simgesi 3. Altıgen 4. Çadır 5. Sırt Sırta Vermek 6. Ok 7. Mızrak 8. Dağ 9. At 10. Yıldırım 11.Yıldız 12. Mangala 13. Kar Tanesi 14. Elmas 15. Saat16. Kedi Kafası 17. Toka 18. Uçurtma 19. Tavan 20. Avize 21. Çiçek 22. Çanta 23. Kaplumbağa 24. Deniz Yıldızı  25. Deniz Kabuğu 26. Gökyüzü 27. Deniz Anası 28. Ahtapot 29. Pusula 30. Gemi Dümeni 31. Güneş 32. Pervane 33. Elbise, Halı Deseni 34. Kolye, Küpe Deseni 35. Tekerlek 36. Aslan Yelesi 37. Açma Kapama Düğmeleri 38. Havuz, Göl 39. Ağız 40. Anten 41. Uzaylı Eli 42. Buldum! (bir yıldız parlaması)43. Hareketli Türk (hem kavisli, hem derin, hem köşelidir, köşeyi geçtiğinde bilgiler eylemler yıldız gibi kayar)